Stomatologia Zachowawcza

Inaczej zwana stomatologią ogólną, to najbardziej podstawowa część usług świadczonych w gabinetach dentystycznych. Najprościej rzecz ujmując, dział ten zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy.

Zabiegi profilaktyczne

Zaliczamy do nich wszystkie działania dentysty, polegające na oczyszczeniu zębów z kamienia i płytki nazębnej oraz na wzmacnianiu struktury zębów, które sprawia, że stają się one odporniejsze na działanie bakterii. Do tej grupy zabiegów zaliczamy m.in. piaskowanie, polerowanie, scaling i lakierowanie.

Leczenie próchnicy

Podstawowym zadaniem stomatologii zachowawczej jest postawienie prawidłowej diagnozy oraz dobranie właściwej metody leczenia powstałych ubytków zębowych. Oczywiście im szybciej ubytek zostanie wykryty, a choroba próchnicowa będzie mniej zaawansowana, tym przeprowadzony zabieg będzie prostszy. We wczesnych stadiach, gdy próchnica jest widoczna na zębie jedynie w formie niewielkich plamek, zadanie dentysty polega jedynie na ich oczyszczeniu oraz nałożeniu fluoru w postaci lakieru lub żelu. Jeżeli jednak choroba próchnicowa zdołała już się przedrzeć przez szkliwo i spowodować powstanie ubytku, wtedy konieczne jest jego wyczyszczenie oraz założenie wypełnienia czyli plomby.

Długo postępująca choroba próchnicowa może prowadzić do całkowitego zniszczenia zęba i dotrzeć do jego miazgi. W takich wypadkach pacjenci zazwyczaj odczuwają silny ból. Jedyną metodą leczenia próchnicy w tak zaawansowanym stadium jest leczenie kanałowe.